Caramel Machiato Nasıl Yapılır? Tarifi ve Püf Noktaları 

Caramel Machiato

Kahve dünyasının zengin ve çeşitli lezzet paletinde, Caramel Macchiato kendine özgü bir yer edinmiştir. Bu tatlı ve zarif içeceğin kökenleri, kahve sanatının derinliklerine gömülüdür. Caramel Macchiato, sadece damak zevkine hitap etmekle kalmaz, aynı zamanda kahve kültürünün bir parçası olarak tarih boyunca evrimleşmiştir.

Macchiato terimi İtalyanca’dan gelir ve “lekelemek” veya “işaretlemek” anlamına gelir. Yapılış şekline bakıldığında bu, espressonun aslında bir damla süt ile “lekelendiği” anlamına gelir. 

Günümüzde hala farklı tatlarda modern kahvelerin yapılması, kahvenin aslında ne kadar zamansız bir içecek olduğunu göstermektedir. Machiato karamel ile birleştiğinde özellikle 90’ların sonlarında oldukça popüler hale gelen bir içecek haline gelmiş günümüzde de bu popülerliğini korumuştur.

Siz de zamansız kahve sunumları yapmak istiyor, ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bugünkü tarifimize göz atabilirsiniz. 

Evde Karamel Machiato Nasıl Yapılır? 

Evde caramel machiato yapmak için aşağıdaki malzemeleri edinmeli ve adımları uygulamalısınız. 

Karamel Machiato İçinde Ne Var? 

 • 1 shot espresso (veya koyıu kıvamlı, sert kahve)
 • 1 bardak süt
 • 2 yemek kaşığı karamel sos
 • İsteğe bağlı olarak vanilya şurubu
 • İsteğe bağlı olarak çırpılmış krema

Eğer evinizde espresso makinesi varsa, bir shot espresso hazırlayın. Eğer yoksa, güçlü yani sert içim bir kahve yaparak da bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Bir bardak sütü ısıtın ve köpürtün. Süt köpüğü, Caramel Macchiato için kremamsı doku sağlar. Eğer süt köpürtücünüz yoksa, sütü ısıttıktan sonra bir French press kullanarak köpürtmeyi deneyebilirsiniz.

İçeceğinize tatlı ve zengin bir lezzet katmak için bardağınızın dibine 1-2 yemek kaşığı karamel sos koyun. 

Isıtıp köpürttüğünüz sütü yavaşça bardağa ekleyin. Sütü dökerken köpüğün bir kısmını sona saklamaya çalışın.

Klasik görünümlü bir Machiato oluşturmak için hazırladığınız espressoyu yavaşça sütün üzerine dökün. 

İsteğe bağlı olarak vanilya şurubu ekleyebilir ve üstüne çırpılmış krema ile süsleyebilirsiniz.

Bir kaşıkla hafifçe karıştırarak karamel sosun içeceğinizle bütünleşmesini sağlayın. 

Karamel Machiato için Süt Köpüğü Hazırlama Süreci 

Yukarıda belirtildiği gibi Caramel Machiato adını süt köpüğünden almıştır. Dolayısıyla bu kahve çeşidinde kilit noktalardan biri süt köpüğünün kıvamıdır. Süt köpüğünü doğru bir şekilde hazırlamak için aşağıdaki önerileri inceleyebilirsiniz.

Süt köpürtücünüz varsa: 

Süt köpüğü hazırlarken, süt potunuzu yarısına kadar soğuk süt ile doldurun. Çünküsoğuk süt, köpüğün daha iyi yapısını korumasına yardımcı olur.

Kahve makinenizin buhar kolunu bir süre çalıştırın ve ardından bir temiz bezle silin. 

Buhar kolunu süte batırırken, süt potu ile buhar kolunun hafif bir açı oluşturmasını sağlayın. Buhar çubuğunu potun merkezine yakın, ancak potun yan duvarına değmeyecek şekilde yerleştirin. 

Süt köpürtülürken, elinizi potun altına yerleştirerek sıcaklık kontrolü yapın. Sütün ısınmasını hissetmek, köpürtme işleminin doğru gittiğinin bir işaretidir.

Köpürtme işlemi sırasında,buharın sütü etkili bir şekilde girdap halinde köpürtmesini sağlamak için, potu sabit tutmak önemlidir. 

Köpürtme işlemi sırasında duyacağınız sesler, işlemin doğru yürütüldüğünün bir göstergesidir. Bu sesler, sütün köpüğünün istenen kıvama ulaşmak üzere olduğunu belirtir.

Süt köpürtücünüz yoksa:

French Press Yöntemi:

 • Öncelikle, French Press’inizi sıcak suyla ısıtın ve ardından suyu boşaltın.
 • French Press’inize soğuk süt doldurun (kapasitenin yaklaşık üçte biri kadar).
 • Pistonu yukarı aşağı hareket ettirerek sütü hızlıca köpürtün. Bu işlem, sütün hacmini artırır ve yoğun bir köpük oluşturur.
 • Yaklaşık 30-60 saniye sonra, istediğiniz kıvama ulaşacaksınız.

Kavanoz Yöntemi:

 • Bir kavanoza soğuk süt doldurun (yaklaşık yarısına kadar).
 • Kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve şiddetle çalkalayın.
 • Süt, hacmini iki katına çıkana kadar (yaklaşık 1 dakika) çalkalayın.
 • Mikrodalga kullanarak ısınmasını ve köpüğün stabil olmasını sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Mikser Yöntemi:

 • Küçük bir kaba soğuk süt dökün.
 • Elektrikli mikserinizin düşük ayarında sütü köpürtmeye başlayın.
 • Süt yavaşça ısınmaya ve köpük oluşturmaya başlayacaktır.
 • İdeal kıvamı elde edene kadar bu işlemi sürdürün.

Elle Çırpma Yöntemi:

 • Bir kase içerisine soğuk süt dökün.
 • Bir çırpma teli veya çatalla sütü hızlı bir şekilde çırpın.
 • Bu yöntem biraz daha fazla çaba gerektirebilir, ancak yine de Caramel Machiato için uygun kıvamda süt köpüğü elde edebilirsiniz. 
 • Süt köpürene kadar çırpın.

Kahvenin Karamel Machiato Üzerindeki Önemi 

Caramel machiato kahve ve süt köpüğü bileşenlerinden oluşur. Süt köpüğünün ne kadar önemli olduğundan ve nasıl bir kıvamı olması gerektiğinden bahsettik. Şimdi sıra kahvenin kendinden bahsetmekte. 

Taze Çekilmiş Kahve Kullanın 

Espresso için taze çekilmiş kahve çekirdekleri kullanmak, aromanın ve lezzetin korunmasına yardımcı olur. İdeal olarak, demlemeden hemen önce çekirdekleri öğütmelisiniz.

Doğru Öğütme Kıvamı

Espresso için kullanılan kahve, ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Kahvenin öğütme derecesi, suyun kahve ile etkileşim süresini ve dolayısıyla lezzeti etkiler.

Su Sıcaklığı ve Basıncı

Espresso makinesinde suyun sıcaklığı (genellikle yaklaşık 90-96°C arası) ve basıncı, kahvenin ekstraksiyonunu etkiler. İdeal ekstraksiyon için doğru sıcaklık ve basınç değerlerini kullanmak önemlidir. Genellikle espresso makinelerinin basınçları 9 bardır. 

Kahve Miktarı ve Tamping (Sıkıştırma)

Portafiltreye konulan kahve miktarı ve kahvenin sıkıştırılması (tamping) da önemlidir. Kahvenin su ile eşit şekilde temas etmesi için kahve eşit ve düzgün bir şekilde karıştırılmalı sıkıştırılmalıdır. 

Demleme Süresi

Tipik bir espresso shot’ı 20-30 saniye arasında demlenmelidir. Bu süre, kahvenin doygun ve dengeli bir lezzet profili elde etmesini sağlar.

En Çok Tercih Edilen Caramel Machiato Çeşitleri 

Dünya genelinde tatlı kahve severlerin en çok tercih ettiği içeceklerden biri olan Karamel Machiato, birden fazla çeşide sahiptir. En çok tercih edilen Caramel Machiato seçeklerini aşağıda inceleyebilirsiniz: 

Klasik Caramel Macchiato

 • Klasik Caramel Macchiato, espressonun üzerine sıcak, köpüklü süt ve üstüne bolca karamel sos eklenmesiyle yapılır. İdeal bir denge için, önce karamel sosu, sonra sütü ve son olarak espressoyu ekleyebilirsiniz.

Vanilyalı Caramel Macchiato

 • Vanilyalı şurup ekleyerek Caramel Macchiato’nun tatlılığını artırabilirsiniz. Espressonuzu demledikten sonra, bir miktar vanilyalı şurup ekleyin ve ardından süt köpüğü ve karamel sos ile tamamlayın.

Iced Caramel Macchiato

 • Sıcak yaz günlerinde tercih edebileceğiniz soğuk Caramel Macchiato, buz üzerine dökülen soğuk süt, espresso ve karamel sos ile hazırlanır. Buzlu bir bardağa önce karamel sos, sonra soğuk süt ve en üste espressoyu ekleyerek bu ferahlatıcı içeceği hazırlayabilirsiniz.

Vegan Caramel Macchiato

 • Vegan bir alternatif arıyorsanız, süt yerine badem sütü, soya sütü veya yulaf sütü gibi bitki bazlı sütleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, vegan karamel sos ile tatlandırarak vegan bir Caramel Macchiato elde edebilirsiniz.

Dekafe Caramel Macchiato:

 • Kafeinsiz bir seçenek isterseniz, dekafe espresso veya kafeinsiz kahve kullanabilirsiniz. Diğer adımlar aynı kalırken, bu seçenek akşam saatlerinde bile rahatlıkla tüketilebilir.

Caramel Machiato Badem

 • Bu versiyon, badem sütünün hafif tatlı ve fındıklı aroması ile zenginleşir. Bademli karamel Machiato, bademin sunduğu farklı aroma ile en çok tercih edilen kahve çeşitleri arasında yer alır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer Yazılar

Son güncellemeleri alın.

İndirim ve kampanyalardan haberdar olun.

Şimdi bültenimize abone olun, tüm indirim ve kampanyalar hakkında e-posta alın.

Önerilen Ürünler

ALIŞVERİŞİM0
Şuan eklenen bir ürün yok.
0

İşletme Mağazası.

Kurumsal fiyatlarla, 7/24 sipariş geçin.

Kahvelora #YouTube

Hazırlanış, lansman videolarına erişin.

Instagram #Kahvelora

Twitter #Kahvelora