Kahve Limon Karışımı Hakkındaki Tüm Sorularınızı Yanıtlıyoruz

kahve-limon-karisimi

Son dönemlerde sosyal medyada kahve ve limon ikilisinden oldukça sık bahsediliyor. Kültürümüzde bu ikili pek çok rahatsızlığa çözüm olarak kullanıldığı için, aslında bizler kahve limon karışımı konusunda deneyimliyiz. 

Kahve ve limon, ayrı ayrı tüketildiğinde dahi pek çok faydaları olan iki ayrı besin. Örneğin, kahve depresyon, parkinson, diyabet, kolesterol riskini azaltıyor. Öte yandan C vitamini olan limon ise hazımsızlığı önlemeden tutun cilt bakımına kadar pek çok konuda başvurduğumuz bir meyve. 

İlk kez duyanlar limonlu kahve dendiğinde tadını hayal etmekte güçlük çekebilir. Hatta lezzetsiz olduğunu da düşünebilir. Dürüst olmak gerekirse, kahve ve limon iki ayrı güçlü tat olduğu için bu karışım herkes tarafından rahatlıkla tüketilemez. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu karışımın faydaları. Şimdi hazırsanız limon ve kahve hakkında detaylı bilgi edindikten sonra, bu iki mucizenin birlikte servis edildiğinde deneyimleyeceğiniz faydaları öğrenelim. 

Kahve 

Kahve bitkisinin kökeninin Afika’ya dayandığı düşünülmektedir. Ancak içecek olarak kullanımı ilk kez Güney Arabistan’da görülmüştür. Ülkemize 16. yüzyılda gelen kahve; öğütme, hazırlanış ve sunum biçimi ile diğer kahvelerden ayrılır ve Türk kahvesi olarak anılır. 

Faydaları: 

 • İçeriğindeki kafein sayesinde enerjinizi yükseltir.
 • Zekayı ve hafızayı güçlendirir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Spor yaparken fiziksel performansı artırır.
 • Günlük vitamin ve mineral gereksiniminizin bir kısmını karşılar.
 • Alzheimer, demans veya parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı korur.
 • Yüksek antioksidan içeriği ile kardiyovasküler veya kanser hastalıklarına karşı korunmaya destek olur.

Uzmanlar sağlığınızı korumak için günde iki fincan sade kahve tüketmenizi öneriyor. Unutmayın ki her şeyin fazlası vücudumuz için zararlıdır. Kahve, önerilen miktardan daha fazla tüketildiğinde:

 • Kalp çarpıntısına
 • Kan basıncının yükselmesine
 • Kemik erimesine
 • Uykusuzluğa
 • Gerginliğe
 • Hassasiyete sebep olabilir. 

Limon

Limon, coğrafyamızda salatalarda, çorbalarda, yemek tariflerinde sıklıkla kullandığımız, ferah ve pek çok yararı olan bir meyve. Sağlık için yararları bilindiği için bu meyve, zaman içerisinde günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçasına dönüşmüştür. 

Faydaları: 

 • C vitamini olması dolayısıyla beğişıklığı destekler, cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. 
 • Kilo verme aracıdır.
 • Böbrek taşı oluşmasını önlemeye yardımcı olur. 
 • Sindirim sisteminizi düzenler. 
 • Demir emilimini iyileştirir. 
 • Saça parlaklık verir. 

Beslenme rutininize limon ekleyebilir ve sağlıklı kalmak için bir adım daha atabilirsiniz. Ancak, çok tüketmek beraberinde zarar da getireceği için dikkat etmelisiniz. Örnek verecek olursak, fazla limon tüketmek:

 • Mide ağrısına
 • Yetersiz bağırsak hareketlerine 
 • Reflüye
 • Aşırı demir emilimine 
 • Vücutta kristalleşerek böbrek taşına
 • İdrara çıkma isteğinin artmasına 
 • Baş ağrısına 
 • Diş ve diş eti problemlerine 
 • Asidik yapısı dolayısıyla saçların yıpranmasına sebep olabilir. 

Kahve Limon Karışımı 

Kahve ve limon hakkında ayrı ayrı detaylı bilgiye sahip oldunuz. Kahve limon karışımı fazla tüketilmediği takdirde pek çok faydaya sahip. Bu faydaları aşağıda detaylı bir şekilde listeleyebiliriz.

Metabolizmanızı hızlandırır. 

Diyete başlayan herkes metabolizmasını hızlandırmak için kürler arar. Ardından kahve ve limon karışımı ile karşılaşır. Kahve ve limon ile zayıflama çok kullanılan bir yöntem olarak bilinse de beslenme biçiminizi değiştirmediğiniz ve egzersiz yapmadığınız sürece bu yöntemin büyük bir yararını göremezsiniz. Ancak yine de bu karışım kabızlık problemlerinizin çözülmesine ve ödem atmanıza destek olur. 

Baş ağrınızı azaltır.

Eğer şiddetli bir migren atağı ile savaşmıyorsanız ve hafif bir baş ağrınız varsa kahve ve limon ikilisini deneyebilirsiniz. Kafein sayesinde kan damarlarını sıkıştıran kahve ve ferahlatıcı özelliği ile bilinen limon kısa süre içerisinde baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki tekrar eden ve şiddetli baş ağrıları farklı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden bu tip ağrılar için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve tedavinizi ertelememelisiniz. 

Cilt sağlığınızı korur. 

Hem kahve hem de limon yüksek antioksidana yani yağların oksidasyonunu önleyen maddeye sahiptir. Kahve limon karışımını tükettiğinizde ise cildiniz pürüzsüzleşir, lekeleriniz azalır ve parlar. 

Bu karışımı hem içecek hem de yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz. Yüz maskesi yapmak isterseniz, sadece kahve ve limon karıştırılmalı, macun kıvamına geldiğinde temiz cilde uygulamalıdır. 

Mide problemlerini azaltır. 

Beslenme alışkanlıklarınız genel sağlığınızı çok büyük ölçüde etkiler. Ancak hızlı yaşam, çalışma koşulları, ambalajlı ve katkı maddeli yiyecek tüketimi mide problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Doktorunuz bu problemleriniz için size bir diyet listesi ve ilaç önerecektir. 

Ancak mide sağlığınızı evde desteklemek için sizler de bir çözüm arıyorsanız kahve ve limon sizler için iyi bir çözüm olabilir. Bu karışım midenizi rahatlatır ve sindirim sistemi sorunlarınızın hafiflemesine yardımcı olur. Limonlu kahve ile mide hassasiyeti şikayetlerinizin zaman içerisinde azalmasında doğal bir destek olabilir. 

Enerjinizi yeniler.

Yoğun mesai saatleri, sanayileşme dolayısıyla temiz hava seviyesinin düşmesi, mevsimsel geçişler, yetersiz beslenme, hareket eksikliği ve daha pek çok şey günlük enerjimizin düşmesine sebep olabilir. Enerjinizi yenilemek ve dinçleşmek için sade kahve içiyorsanız arada sırada kahve ve limon karşımını deneyebilirsiniz. Kahvenin mis gibi kokusu ve enerji veren kafeini C vitamini deposu limon ile birleştiğinde güne daha zinde başlamanızı sağlayabilir. Ayrıca bu karışım bağışıklık sisteminizi de desteklediği için vücut direncinizi de artırır. 

İshale iyi gelir.

Kahve limon ishal probleminizi çözmeniz konusunda doğal bir ilaç olabilir. bu iki antioksidanı karıştırıp yiyerek ishal ile mücadele edebilirsiniz. Ancak geçmeyen bir ishaliniz varsa veya bu iki bitkiden herhangi birine karşı intoleransınız varsa mutlaka doktorunuza danışmalınız.

 

Limonlu Kahve Ne zaman İçilir?

Limon ve kahve birbirinden ayrı olarak tüketildiğinde dahi çok güçlü birer besindir. Dolayısıyla birlikte tüketildiğinde, daha da güçlü bir karışım haline dönüşür. Bu karışımı kahvaltıdan 1-2 saat sonra veya gün içerisinde kuruyemiş veya kuru meyve ile tüketebilirsiniz. Daha fazla yağ yakmak için sabah aç karna tüketmeyi düşünenler, istenmeyen etkilerle karşılaşabilir. Bu yüzden sabah erken saatlerde tüketmemeye özen göstermelisiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kahve limon sıcak su zayıflatır mı? 

Kahve limon karışımı metabolizmanızı hızlandırır ve sindirim sisteminizi destekler. Dolayısıla pek çok kişi limon ve kahve zayıflatır mı diye düşünerek bu karışımdan destek almak ister. Ancak unutmayın ki herhangi bir besin veya içecek tek başına kilo vermenizi sağlamaz. Zayıflamak için kahve limon karışımı ise fazla tüketildiğinde istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Etkili ve sağlıklı kilo vermek için düzenli ve sağlıklı beslenmeli, diyetinizi günlük 30 dakikalık egzersizler ile desteklemelisiniz. 

Limonlu kahve içersek ne olur? 

Limonlu kahve baş ağrılarınızın azalmasına, metabolizmanızın hızlanmasına, cilt problemlerinizin azalmasına, ishal problemlerinize, düşük enerjinizin yükselmesine yardımcı olur.

Kahve limon kürü günde kaç kez içilir? 

Kahve ve limon birlikte tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmadan cildi güzelleştirmeye kadar pek çok konuda kullanılabilir. Bu karışımı günde bir defa tüketmeniz, baş etmek istediğiniz problemleriniz konusunda sizlere destek olabilir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Diğer Yazılar

Son güncellemeleri alın.

İndirim ve kampanyalardan haberdar olun.

Şimdi bültenimize abone olun, tüm indirim ve kampanyalar hakkında e-posta alın.

Önerilen Ürünler

ALIŞVERİŞİM0
Şuan eklenen bir ürün yok.
0

İşletme Mağazası.

Kurumsal fiyatlarla, 7/24 sipariş geçin.

Kahvelora #YouTube

Hazırlanış, lansman videolarına erişin.

Instagram #Kahvelora

Twitter #Kahvelora